Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Helicobacter Pylori

Helicobacter Pylori

Helicobacter pylori

H.pylori test
06.02.2024 19:19 Ta bakteria wywołuje wrzody, a nawet raka żołądka. Poznaj pierwsze objawy zakażenia

Zakażenie H.pylori dotyczy zarówno osób starszych, jak i młodszych. Przeważnie przebiega bezobjawowo, więc nosiciel nawet nie wie, że nim jest. U niektórych pojawiają się symptomy, które zdradzają, że w żołądku znajduje się bakteria. H. pylori to główny czynnik ryzyka raka żołądka - pocieszającym jest fakt, że można go wyleczyć. Sprawdź, jak poznać objawy.  

trądzik różowaty
23.01.2024 18:56 Cierpisz na trądzik różowaty? Przyczyną może być Helicobacter pylori

Trądzik różowaty, zwany “trądzikiem dorosłych” to przewlekła zapalna choroba skóry, objawiająca się silnym, stale utrzymującym się zaczerwienieniem twarzy oraz występowaniem krostek i grudek. Chorują częściej kobiety, a największe nasilenie zmian występuje zazwyczaj po 40. roku życia. Trądzik różowaty uwarunkowany jest różnymi czynnikami. Zaobserwowano związek między nim a infekcją Helicobacter pylori. U 89% pacjentów z trądzikiem różowatym stwierdzano obecność tej bakterii w błonie śluzowej żołądka.

rak żołądka
14.12.2023 15:02 Fakty i mity o raku żołądka i Helicobacter pylori. Czy ta bakteria powoduje raka żołądka?

Na temat jednego z najbardziej śmiercionośnych nowotworów wiadomo już wiele, ale wciąż wiedza ta nie jest wystarczająco powszechna. Dodatkowo, część krążących na jego temat opinii to szkodliwe mity, które mogą utrudnić profilaktykę lub wczesne rozpoznanie choroby. Nieprawdziwe informacje dotyczące raka żołądka oraz odpowiedzialnej za ok. 80 proc. zachorowań bakterii Helicobacter pylori postanowili zdemaskować twórcy kolejnej już odsłony kampanii „Servier – Wyłącz Raka”. Jednocześnie oprócz mitów popularyzują fakty, których znajomość może ratować życie.Każdego roku w Polsce diagnozowanych jest ok. 5 tys. przypadków raka żołądka, częściej u mężczyzn i w większości przypadków w stadium zaawansowanym. Aż 90-99 proc. diagnoz stanowią tzw. gruczolaki, trudne do leczenia w późniejszych stadiach choroby. Przyczyną powstawania większości z nich jest bakteria Helicobacter pylori, którą można zakazić się drogą pokarmową, najczęściej jeszcze w dzieciństwie. Choć w ostatnich dekadach poprawiły się ogólne warunki sanitarno higieniczne i możliwości skutecznego leczenia, zakażona tym patogenem jest nadal znaczna część społeczeństwa. To z kolei kluczowa informacja w kontekście profilaktyki raka żołądka.

helicobacter
30.10.2023 13:51 Wywołuje wrzody, ale i raka żołądka. Ta bakteria jest groźniejsza niż myśleliśmy!

„W Polsce zakażonych jest około 66% osób dorosłych i 30% dzieci.” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow. Bakteria ta jest najczęstszą przyczyną choroby wrzodowej i jak się okazuje, również raka żołądka! Co powinniśmy o niej wiedzieć?